Login NowClose 
Sign In to ftimes.com           
Forgot Password
or if you have not registered since 8/22/18
Click Here to Create an Account
Close

Frankfort holds winter sports banquet

1 / 6
GIRLS BASKETBALL:Team award winners for girls basketball during Tuesday's Frankfort winter sports banquet included Emily Michael (sportsmanship award), Lindsey Gay (most improved), Kya King (defensive award), Kimee Kingma (scholastic and hustle awards) and Rylee Seibert (offensive player award).
2 / 6
BOYS BASKETBALL: Team award winners for boys basketball during Tuesday's Frankfort winter sports banquet included, front from left, Reece Mitchell (JV sportsmanship), Jade Ayers (varsity sportsmanship), Jose Valdes Sandoval (R-Factor Award), Casey Henry (offensive efficiency) and Westin Laverty (freshman sportsmanship); and, back, Trey Frazier (best defender) and Caden Stine (scholastic award).
3 / 6
WRESTLING: Team award winners for wrestling during Tuesday's Frankfort winter sports banquet included, front from left, Elijah Anthony (most pins and most takedowns), Skyelar Seward (scholastic award), Josue Bautista (sportsmanship award) and Armando Roa (Next Man Up Award); and, back, Zeke VanDeventer (Iron Man Award) and Diego Nava (most improved).
4 / 6
GIRLS SWIMMING:Team award winners for girls swimming during Tuesday's Frankfort winter sports banquet included, front from left, Carmina Arizmendi (rookie award), Blazia Sallee (most valuable swimmer); and, back, Karely Santos (most improved), Patciance Dean (most points), Karleigh Bessler (scholastic award) and Morgan Dean (sportsmanship award).
5 / 6
BOYS SWIMMING: Team award winners for boys swimming during Tuesday's Frankfort winter sports banquet included, front from left, Adam Haynes (most improved), Antoni Lopez (most valuable swimmer); and, back, Evan Jordan (most points, state qualifier), Sebastian Coddington (sportsmanship), Joshua Castillo (rookie award) and Aizik Niccum (Stacy Strong Award - overcoming adversity).
6 / 6
CHEER: Team winners of awards presented during Tuesday's Frankfort winter sports banquet for cheerleading included, from left, Paige Terry (scholastic award), Kiana Cervantez (freshman sportsmanship) and Ella Myers (varsity sportsmanship). Not pictured Gabby Navarro (JV sportsmanship).

BY ANDREW KRULL - akrull@ftimes.com

Frankfort held its annual winter sports banquet on Tuesday, with athletic director Ed Niehaus thanking his players for being quality individuals and his coaches for helping them in that regard.

“We have great kids and that's really important to know,” he said. “I've heard a lot of compliments over the years from officials and from other teams. We have great kids and I want to thank them for being those type of kids.

“... Helping kids grow to become young adults, that's what we are here for in education. So, I thank my coaches and assistant coaches for providing that leadership and those traits to help them grow as individuals.”

Niehaus also gave his appreciation to all the volunteers and workers who helped during the winter season, especially during a busy time when the state tournaments started.

“We hosted, over the course of six weeks, five different levels of the IHSAA tournament, not many schools do that,” he said. “... Without the individuals behind the scenes that would not be possible.”

After concluding his remarks, honoring letter winners and brief presentations by each coach, each team held their own awards ceremony separately. Awards presented during the evening are detailed below.

Major team awards

Major awards for teams participating in winter sports included: boys basketball – Casey Henry (offensive efficiency), Trey Frazier (best defender), Jose Valdes Sandoval (R-Factor Award), Cade Stine (scholastic), Jade Ayers (sportsmanship), Reece Mitchell (JV sportsmanship), Arod Valdes Sandoval (JV Hustle Award), Westin Laverty (freshman sportsmanship) and Deacon Spencer (freshman most improved); girls basketball – Rylee Seibert (offensive award), Kya King (defensive award), Kimberlee Kingma (Hustle and Heart Award and scholastic), Emily Michael (sportsmanship), Lindsey Gay (most improved), Jordan Frazier (JV top offensive player), Jessenia Ramos (JV top defensive player) and Kiyomi Perkins (JV most improved); boys swimming – Antoni Lopez Veloz (most valuable swimmer), Evan Jordan (most points), Adam Haynes (most improved), Sebastian Coddington (sportsmanship), Joshua Castillo (Rookie Award) and Aizik Niccum (Stacy Strong Award – dealing and overcoming with adversity); girls swimming – Blazia Sallee (most valuable swimmer), Patciance Dean (most points), Karely Santos (most improved), Carmina Arizmendi (Rookie Award), Skiila Robey (Stacy Strong Award) and Morgan Dean (sportsmanship); wrestling – Elijah Anthony (most valuable wrestler, most pins and most takedowns), Zeke VanDeventer (Iron Man Award), Diego Nava (most improved), Armando Roa (Next Man Up Award), Skyelar Seward (scholastic) and Josue Bautista (sportsmanship); and cheerleading – Ella Myers (varsity sportsmanship), Gabriela Navarro Cervantes (JV sportsmanship), Kiana Cervantez (freshman sportsmanship) and Paige Terry (scholastic).

Other major awards

Although the awards may have been presented at another time, several athletes were recognized as all-conference by the Sagamore Conference. Niehaus also awarded Farmers Bank Scholar Athlete T-shirts for those qualifying based on academic excellence.

Athletes recognized as scholar athletes included seniors, Kimee Kingma, Ella Myers, Rylee Seibert and Caden Stine; juniors, Karleigh Bessler, Hailey Campbell and Aubrey Teter; sophomores, Alyxice Belcher, Sydney Cesare, Landen Mejia, Gabriella Navarro Cervantes and Karely Santos; and freshman, Jordan Frazier.

Athletes who were chosen as all-conference performers were Casey Henry and Jayce Moore in boys basketball, Rylee Seibert (first team), Kimee Kingma (second team) and Emily Michael (second team) in girls basketball and Elijah Anthony (first team), Josue Bautista (first team) and Jack Bond (second team) in wrestling.

State championship qualifiers Elijah Anthony (wrestling) and Evan Jordan (swimming and also a two-event conference champion) were also acknowledged during the main portion of Wednesday's sports banquet, along with wrestlers Josue Bautista and Zeke VanDeventer as semistate qualifiers and Juan Campos, Christian Matias and Jack Bond as regional qualifiers.

Letter awards

First-letter winners

First-time letter winners at Wednesday's banquet included Cameron Williams, Colin Hudspith, Karely Santos, Joshua Castillo Garcia, Sebastian Coddington, Antoni Lopez Veloz, Jeven Chambers, Adam Haynes, Yuridiana Valdez-Mejia, Emilee Anthony, Jack Bond, Marco Cruz-Rojas, Alysha Ramey, Armando Roa, Elijah Anthony, Juan Campos, Charlie Garcia, Daniel Garcia, Devin Mata, Jesse Reed and Abel Sanchez.

Four-letter winners

Athletes winning four-letter plaques included Kileigh Adams-Long, Karleigh Bessler, Patciance Dean, Caden Stine, Jade Ayers, Liz Cruz Sandoval and James Ostler.

Five-letter winners

Five-letter winners recognized included Lindsey Gay, Morgan Dean, Jose Valdes Sandoval and Zeke VanDeventer.

Six-letter winners

Six-letter winners who received a letter jacket included Casey Henry, Evan Jordan, Ella Myers, Skyelar Seward and Madison Shirar.

Seven-letter winners

Seven-letter winners recognized were Manual Garcia, Alyssa Kelly, Brian Pratt and Blazia Sallee.

Eight-letter winners

Eight-letter winners recognized included Avery Drew, Riley Isgrigg and Paige Terry.

Nine-letter winners

Kimee Kingma received a plaque to recognize her ninth letter won.

10-letter winners

Kya King and Nallely Alanis were recognized for receiving their 10th letters.

11-letter winners

Kya King, Emily Michael and Rylee Seibert will receive a blanket and were recognized for receiving their 11th letters.